Zalety certyfikatu SSL

SSL to protokół sieciowy przyjęty jako standard szyfrowania na stronach WWW. Certyfikat SSL zapewnia szyfrowania połączenia ze stroną, pocztą, serwerem ftp. Początkowo zapewniał dodatkowe zabezpieczenie transakcji bankowości elektronicznej, aukcji i płatności online a w ciągu ostatnich lat jeszcze bardziej zyskał na znaczeniu.

Co daje certyfikat SSL?

  • Szyfrowanie danych – certyfikat zabezpiecza przesyłanie poufnych informacji (dane klientów w sklepie, wypełnione pola dowolnego formularza).
  • Poczucie bezpieczeństwa – użytkownik odwiedzający stronę ma pewność, że informacje nie trafiają w niepowołane ręce.
  • Wiarygodność – strony spamerskie, zhakowane, „podejrzane” z reguły nie są zabezpieczone certyfikatem SSL.
  • Wyższa pozycja strony w Google – wyszukiwarka Google oficjalnie potwierdziła, że posiadanie certyfikatu SSL ma wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Oznacza to, że strony, które mają certyfikat SSL mogą pokazywać się wyżej od tych, które go nie mają.
  • Prestiż – wyraźnie widoczne zabezpieczenie strony wskazuje, że bezpieczeństwo Klientów jest istotne dla Twojej firmy.

Jak poznać czy strona jest zabezpieczona?

Aby wejść na stronę internetową trzeba podać jej adres w przeglądarce internetowej – strony, których adres zaczyna się od http:// NIE są zabezpieczone, natomiast te, które zaczynają się od https:// SĄ zabezpieczone. Oczywiście przeglądarki internetowe ułatwiają nam zadanie i przestawiają to w formie graficznej, choć wygląda to różnie dla różnych przeglądarek:

Na przykład w przeglądarce internetowej Google Chrome:

Strona niezabezpieczona:

Strona www bez certyfikatu SSL

Strona zabezpieczona:

Strona www z certyfikatem SSL
W przeglądarce internetowej Mozilla Firefox:

Strona niezabezpieczona:

Strona internetowa bez certyfikatu SSL

Strona zabezpieczona:

Strona internetowa z certyfikatem SSL

Podsumowanie

Obecnie zabezpieczenie strony to konieczność dla wszystkich posiadaczy sklepów internetowych, ale także na stronach firmowych warto jest je stosować. Oczywiście względy wizerunkowe są tu niezmiernie istotne, ale najważniejsze jak zwykle jest to, że taki certyfikat może poprawić pozycję strony w wyszukiwarce. A przecież im lepsza pozycja w Google, tym więcej klientów…