Przeglądarka Chrome 68 oznaczy strony niezabezpieczone

Firma Google w trosce o bezpieczeństwo internautów wprowadza kolejne znaczące zmiany, które dotkną wszystkich użytkowników sieci. Google to nie tylko najbardziej popularna wyszukiwarka informacji, ale także producent oprogramowania i autor jednej z najbardziej popularnych przeglądarek: Google Chrome. Już od lipca (lub sierpnia) 2018 roku wszystkie strony internetowe, które nie posiadają certyfikatu SSL, czyli połączenia szyfrowanego https będą oznaczone jako niezabezpieczone.Jest to zdecydowana różnica w porównaniu ze stanem obecnym, kiedy to strony, które posiadają połączenie szyfrowane https oznaczone są jako bezpieczne. Obecnie wygląda to tak:

Strona niezabezpieczona:

Strona www bez certyfikatu SSL

Strona zabezpieczona:

Strona www z certyfikatem SSL
Zgodnie z tym wpisem na blogu twórców przeglądarki Chrome od lipca 2018 wszystkie niezabezpieczone strony będą oznaczone, co ma wyglądać w ten sposób:

 

Przeglądarka Chrome 68 oznaczy strony niezabezpieczone

Co to oznacza dla Twojej strony www?

Chrome to najbardziej popularna przeglądarka internetowa w Polsce (źródło danych: ranking.pl). Gdy piszemy te słowa (początek marca 2018) używa jej 32,24% polskich internautów, a dodatkowo przeglądarki Chrome mobile  (wersja na telefony) używa 27,11% polskich internautów. Oznacza to, że od lipca 2018 roku około 60% internautów  będzie widziało oznaczenie strony bez https jako niezabezpieczona. Zapewne dostrzegą to osoby odwiedzające daną stronę internetową i mogą zrezygnować z jej przeglądania, a co za tym idzie zrezygnować z Twojej oferty.

Jak się zabezpieczyć?

Jeżeli Twoja strona nie ma jeszcze połączenia szyfrowanego https nie obawiaj się – z chęcią pomożemy. Już od kilku miesięcy dajemy naszym klientom możliwość dodania do strony odpowiednich zabezpieczeń. Wdrożenie certyfikatu SSL trwa z reguły około 24-48 godzin i nie wymaga od klienta żadnych działań – wszystkim zajmujemy się my. A tak jak pisaliśmy już w tym artykule dodanie połączenia szyfrowanego ma nie tylko istotny walor wizerunkowy, ale może mieć też pozytywny wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.